MENU

Kolacja

Kolacje „obiadowe”

Ciepłe kolacje

Zimne kolacje

Wspólne kolacje

KULINARNE.NET

Kolacja

Wspólne kolacje

W naszej kulturze istnieje wiele okazji do zjedzenia wspólnych posiłków, a zwłaszcza kolacji. Typową kolacją jedzoną co rok w gronie rodzinnym jest wieczerza przyrządzana w Wigilię. W miastach nie utrzymuje się tradycji 12 dań, jednak w wielu domach wiejskich jest ona ciągle żywa. I tak możemy usłyszeć wiele opowiadań, kiedy stół wigilijny pękał w szwach pod naporem wagi wszystkich przygotowanych dań. 12 potraw, czyli symbolicznie za każdy miesiąc jedno, wygląda przepysznie i kolorowo. Jako 12., ostatni w kolejności, jedzony jest karp. Niestety spożycie pierwszych 11 nie pozwala niektórym na skosztowanie upragnionego karpia, co wprawia w żal głównie dzieci.

Kolacja jest również okazją do poznania drugiej osoby. Często się zdarza, że kogoś zapraszamy na kolację. W takim wypadku chodzi więc o ciepłe danie w typie obiadu spożywane pod wieczór. Mówi się, że droga do serca ukochanej czy ukochanego prowadzi przez żołądek. Dlatego też niemało jest romantycznych kolacji przy świecach dopełnionych lampką wina i kwiatkiem w wazoniku.

Widać, że kolacja może pełnić różne funkcje - od zażegnania głodu aż po uwodzenie. Jak zaplanujecie Państwo kolację dzisiejszego dnia, zależy wyłącznie od Was. Życzymy Smacznego!

REKLAMY